Basur Hemoroid belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar neler

0 27

Basur neden olmaktadır? Basur (Hemoroid) belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar, sağlık bilgisi bölümümüzde Basur neden olmaktadır? Basur (Hemoroid) belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar ile alakalı bilgileri siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Basur neden olmaktadır? Basur (Hemoroid) belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar ile ilgili tüm detaylar paylaşımımızda..

Basur neden olmaktadır? Basur (Hemoroid) belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar

Halk dilinde basur olarak anılan hemoroid hastalığı, pandemi sürecinde artış yaşadı. Uzun süreli oturmadan ve hareketsiz yaşamdan dolayı gittikçe artan basur, yaşam değerini düşürür. Özellikle pandemi sürecinde bu hastalığın oranı arttı. Kendiliğinden geçmeyen hastalıklardan birisi olan hemoroid ile ilgili araştırma konusu olanları araştırmaya koyulduk. Basur neden olmaktadır? Basur (Hemoroid) belirtileri nelerdir? Basura iyi gelen doğal metotlar:

Hemoroid, makat etrafında varis gibi şişmiş yumurtacıklara denir. Halk içinde bu hastalık genelde basur olarak adlandırılır.  Özellikle sağlıksız beslenmek ve düzenli temizlenmemek bu sağlık sorununu yaşama olasılığını artırır. İki çeşit hemoroid mevcuttur. Biri anüsün ağız bölümünde meydana gelir ve buna eksternal denir. Bir diğeri ise kalın bağırsaklarda meydana gelir bu da internal hemoroid diye adlandırılır.

Hemoroid toplumda 4 yetişkinde birinde görülür. Uzun bir zaman kendini belli etmeyen bu hastalık ortaya çıkmaya başladığı andan ibu yana birinin yaşam değerini olumsuz etkiler. Çeşitli nedenlerden ötürü yaşanan bu hastalıkla alakalı uzman kişiler son olarak ameliyat yöntemine başvurular. Öncesinde ilaç veya doğal kürlerle yaşanan basur memesi adı verilen yumrular yok edilir.

  • Makat çıkışında oluşan ufak ufak memeli yaralara basur denir. Bu makat içi borusunda da görülür. 
  • Oturma uzanma ve dışkılama sırasında ağrılara yol açar.
  • Zeytin yağı ve mürdüm eriği karışımı basur memelerindeki ağrıları azaltır. Yaraları iyileştirir. Yenilenme riskini düşürür.

basurun anal kısmında oluşma şekli

KORONAVİRÜS BASUR ORANINI ARTIRDI!

Makatın iç kısmı anal bölge ve içindeki damarlardan kaynaklı yaşanan basur, şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Özellikle tuvalete çıkmayı zorlaştırdığı gibi oturma hareket etme gibi günlük etkenleri de kısıtlar. Basurun oluşma nedenlerinden bir diğeride uzun süreli aynı yerin baskıda kalmasıdır. Yani uzun süre oturma veya dar kıyafetler basuru tetikler. Pandemi zamanında de hemen hemen 4 aya aşkın ev ortamında kalınması basurun artmasına yol açtı. Genel Cerrahi Uzman Op. Dr. Cengiz Aşcı, bu konuyla alakalı “Pandemi ile birlikte evden çalışma modeline geçilmesiyle hemoroid rahatsızlığına dair şikayetler daha fazla görülmeye başlandı. Çok uzun süre pozisyon değiştirmeden ayakta duran veya oturan bireyler risk altında. Hareket etmeden saatlerce çalışmak hemoroid rahatsızlığına yakalanma olasılığını arttırıyor” şeklinde konuştu.

 

BASUR NEDEN OLUR? 

Tuvalet alışkanlıklarında yaşanan değişiklik

Doğum sırasında makatın fazla zorlanması

Sürekli oturan bireylerde

Hijyensiz ortamda duş alma veya tuvalet kullanma

Pelvik bölgede genlere bağlı veya sonradan yaşanan tümör hücreleri

Bağırsak kanserlerini de aynı biçimde bu rahatsızlığa neden olmaktadır.

Basur neden olur

HEMOROİD BELİRTİLERİ NELERDİR?

Makanta kaşıntı ve şişlik,

Anüs ağzında dışkılama sırasında kanama ve şiddetli ağrılar,

Oturmada ve uzanma sırasında ağrıların artması

Makattan basurun sarkarak ele gelmesi gibi durumlar belirtiler içinde yer alır. Lakin makattan gelen her kan basurun habercisi olmayabilir.

BEBEKLERDE BASUR GÖRÜLÜR MÜ? NASIL TEDAVİ EDİLİR? öğrenmek istiyorsanız tıklayınız…

Basur ağrısı

HEMOROİD TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Bazı hastalar makat bölgesinde yaşanan bu hastalık için doktora gitmeye çekinir. Bu durum da hemoroid şişliklerinin daha bi hayli hızlı çoğalıp kabarmasına neden olmaktadır. Zamanında müdahale edilmediğinden ilerleyen zamanda ciddi sağlık poblemlerinı da bununla birlikte getirebilir. Dış hemoroid hemen teşhis edilebilir. Lakin kalın bağırsakta oluşan hemoroidin tespiti için kolonoskopi yöntemi kullanılır. Çok ciddi derecede ilerlememiş basur için ilaç nasıl tedavi edileceği uygulanır. Lakin ileri düzeydeki basur için ise cerrahi operasyon yapılır.

HEMOROİDE İYİ GELECEK DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

LİMON SUYU

Limondaki antibakteriyeller basuru azaltır. Bir adet limonu iyice sıkın asitliğini gidermek için içerisine bir kaç damla su koyun ardından ped pamukla basurun olduğu bölgeye sürünüz.

Limon suyu

SİYAH POŞET ÇAYI

Basurun makatta yarattığı şişme ve ağrıları dindiren doğal metotlarden bir diğeri olan de siyah poşet çaydır. Ilık siyah poşet çayını basurun olduğu bölgeye koyup bastırın ve böyle 10 dakika bilave ediniz. Bu uygulamayı günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Siyah poşet

PATLICAN SAPI KÜRÜ

Taze patlıcan saplarının üzerine 12 bardak su ilave edip ocağa koyun. Kısık ateşte ortalama 20 dakika boyunca kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve tencereyi ağzı kapalı bir biçimde beklemede bırakın. Bu sürede tencerenin ağzını açmayın! Tamamen soğuduktan sonra kapağını açın ve bir kaba suyu süzün. Buzdolabında muhafaza ettiğiniz bu karışımı iki hafta boyunca aç karna bir bardak olarak tüketin.

patlıcan sapı basuru bitiriyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.