Bebeğin Kalp Atışı Kaçıncı Hafta Duyulur

0 5

Anneyi, hamilelik sürecinde en rahatlatan olay ilk kalp atımıdır. Kalp atışı, bebeğin orda olduğunun en güzel kanıtıdır. İşte bu yüzden bebeğin kalp atışlarının kaçıncı haftalar arasında duyulduğunu bilmemiz gerekir.

Hamilelik dönemi içerisinde, bebeğin kalp atışlarının duyulmaya başladığı haftalar farklılık göstermektedir. Bazı anne adaylarının, genel hamilelik muayene ve kontrollerinde bebeğin kalp atışlarının beşinci haftada duyulduğu görülmüştür. Fakat çoğu anne adayında, bebeğin kalp atışlarının altıncı haftada duyulduğu görülmüştür.

Anne adaylarında en rahat şekilde on ve on ikinci haftalar arasında bebeğin kalp atışlarının dinlenmesi mümkündür. Bu dönemden sonra düzenli olarak hamilelik boyunca bebeğin kalp atışları dinlenmelidir. Hamilelik döneminin beşinci haftasında, bebeğin sesini duymak için trans vajinal ultrason yapılır. Bu yöntem riskli gebeliklerde de uygulanabilir. Ancak anne adaylarının bu konuda aceleci davranmaması ve stres yaşamaması oldukça önemli iki konudur.

Bebeğin kalp atma ritmi ve kalp yapısının farklı dönemler içerisinde değerlendirilmelidir. Değerlendirmenin sağlıklı bir şekilde yapılması için gebelik sürecinin yirmi haftasının geride bırakılmış olması gerekmektedir. Bu dönemde yapılan gebelik muayenelerinde bebeğin kalp ve kalp kapakçıklarında bir sorun olup olmadığı teşhis edilmiş olur.

Peki, bebeğin kalp atışı hangi cihazlarla dinlenir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; stetoskoplar bebeğin kalp atışlarını duyacak kadar özelleşmiş bir cihaz değildir. Fetoskop, stetoskopun daha özelleşmiş halidir ve bu cihazlar fetüsün on yedinci haftasında kalp atımlarını yakalayabilmektedir.
Bebeğin kalp atımları altıncı haftadan itibaren renkli doppler ultrason yardımı ile dinlenebilir. Anne karnında gelişim gösteren bebeğin kalp atışları, trans vajinal ultrason yardımı ile beşinci haftada dinlenebilir.

Karından yapılan ultrason muayenesi ile bebeğin kalp atış sesleri bir veya iki hafta daha geç dinlenebilir.

Belirtilen dönemlerde bebeğin kalp atışının duyulmaz ise ne olur?
Hamilelik dönemi içerisinde bebeğin kalp atışlarının altıncı haftadan sonra duyulmaması çoğu doktor tarafından olumsuz olarak yorumlanır. Özel yansılanım yöntemleri ile kesin teşhis konur. Eğer teşhis ölü bebekse, gündeme kürtaj gelir. Çünkü bebeğin anne karnında bırakılması anneye zarar vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.