Genel Sağlık

Göz Tansiyonu Hastalığı

Göz tansiyonuna halk arasında “karasu” denilmektedir. Göz içi sıvı basıncının aşırı yükselmesi göz çevresinde bulunan sinirlerde zedelenmeye yol açar. Yeterince beslenemeyen bu sinirler ise zamanla fonksiyonunu kaybeder.Bu duruma Glokom denilir. Glokom zamanla kişinin görmesinde azalmaya sebep olur.Hatta ilerleyen süreçte bu sinirlerin tam anlamıyla fonksiyonunu yitirmesi körlüğe bile neden olabilir.

Dünya çapında 2 milyar kişi bu hastalığa yakalanmaktadır. 40 yaş üzeri insanların %40 ında göz tansiyonu görülmektedir ve bunların %50 sinde görme kaybıyla sonuçlandırmaktadır.Şeker hastalığı,romatizma,aşırı miyopluk,genetik yatkınlık,kortizol kullanımı,yüksek kan basıncı ve kansızlık göz tansiyonunu tetikleyen faktörlerin başında gelmektedirler.

Göz tansiyonu belirtileri

Görme fonksiyonlarında herhangi bir bozukluk ortaya çıkıkncaya dek belirti göstermez.Bundan dolayı belli dönemlerde göz kontrolleri yaptırmalıyız. Belirti vermemesi nedeniyle bu rahatsızlık kendini sadece kontroller sırasında belli eder. Göz içi basınç ölçümü de bu kontrollerin başında gelmelidir.Göz tansiyonunu ölçen alete tonometre adı verilir.Korneada algılayı uçları titreştirerek kontrollü hava püskürtme prensibiyle çalışır.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Göz tansiyonunun;açık açılı göztansiyonu,kapalı açılı göz tansiyonu,ikincil göz tansiyonu,doğuştan olan göz tansiyonu gibi spesifik türleri vardır.Bu hastalık hakkında ilginç bir gerçek de vardır. Göz tansiyonunun ortadan kaldırılması ne yazık ki mümkün değildir.Bu yğzdende de tedavideki amaç hastalığın verdiği zararları en aza indirmektir.

Görme kalitesinin yükseltilmesi için ek tedavilere de gerekildiğinde baş vurulur.Göz damlaları hastalığın seyrinin yavaşlatılmasında kullanılan ilaçların başında gelir.Ve günlük göz içi basıncını düşürerek etki gösterir.Kullanılırkende hastalığın şiddetine göre doz ayarlaması yapılır.

Göz damlalarının yetersiz kaldığı durumlardahap tedavisine başlanır ancak hap tedavisi vücudun osmotik dengesini bozabileceğinden çok fazla tercih edilmez.Tüm bu tedavilerden sonra isecerrahi müdahale yapılmaktadır. Trabekületomi denilen bu cerrahi müdaheleden önce lazerle tedavi ön hazırlık olarak uygulanmaktadır.

Göz sağlığı bizler için çok önemlidir.Düzenli kontrollerle göz sağlığımızı koruyabilir herhangi bir yatkınlık olsa bile erken tanıyla hasarı en aza indirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir