Genel Sağlık

Pankreas Kanseri Tedavisi ve Belirtileri

Pankreas bünyemizde son derce önemli fonksiyonları olan organlarımızdandır. Pankreas midenin arka kısmında var ve uzunluğu ise 12 – 15 cm bulunmaktadır. Pankreas bünyemizde içsalgı hem de dış salgının görevini yerine getirmekte olan organlarımızdandır. Pankras organını en önem arz eden görevinden birisi kana salgı yaptığı için insülin ve glukan hormonlarının salgılanabilmesi sonucu kan şekerini dengelenir. Yağ protein ve karbonhidratların hazmı pankreas organı yardımıyla yapılır. Pankreas rahatsızlıkların teşhisi öteki organlardaki benzeri olabildiğince basit olarak yapılamaz. Pankreas kanseri çabucak bünyemizde yayılmakta olan ve ilerleyen rahatsızlıklardandır. Kanser genel şekilde 80 ve 50 yaşlarda görülmektedir. Fakat her yaş grubunda da görülebileceği kesindir.

Pankreas Kanseri Ölümcüldür

Pankreas kanseri aşırı ölümcül sonuçlar getiren kanser türevlerinden birisidir. BU organın kanserinin diğer kanser türevlerine göre aşırı daha tehlikeli bulunmasının sebebi kanserin kan yolu ile değişik organların hızlıca yayılmasıdır. Pankreas ile rahatsızlıkların belirleme edilmesi olabildiğince zor olduğu için bu rahatsızlığın tanısının olabildiğince geç koyulması da bu kanserin oldukça çabucak ilerlemesine sebebiyet veriyor.

Bu kanser rahatsızlığının zor belirleme edildiğini dile getirdik. Bu sebeple bu organ ile bir hastalık yaşandığı takdir de kontroller yardımıyla aşırı daha erken olarak tanının koyulabilmesi ve tedaviye başlanabilmesi olabildiğince büyük bir önemlidir. Bu kanser rahatsızlığı olayında gerçek tanının tam anlamıyla koyulabilmesi amacı beraberinde değişik testler yapılabilir. Bu testler beraberinde bu rahatsızlığın ilerlemekte olan belirleme edilmesi sağlanabilmektedir.  Pankreas kanseri rahatsızlığının tedavi tekniklerine gelirsek ameliyat, kemoterapi, radyoterapi kullanabilmek mümkündür. Ameliyatlarda ise pankreas organında olan ya da değişik organlara yayılmakta olan bu tümörlerin tamamıyla alınması ehemmiyet arz etmektedir.

Cerrahi Yöntemler

Pankreas kanseri olayında uygulanmakta olan daha değişik cerrahi teknikler bulunmaktadır. Pankreas kanseri tedavilerinden biri gene radyoterapi şekilde bilinir. Radyoterapi tekniğinde olabildiğince yüksek enerjili X ışınları kullanılmaktadır ve kanser hücrelerinin öldürülmesi hedeflenir. Radyoterapi tedavisi genel anlamda hastaya haftada 5 gün süresince uygulanabilmektedir ve bunun yanı sıra 5 ila 6 hafta arası süresince devam etmektedir. Tedavi ise ilgili doktor tarafınca planlanmakta olan uygulama ile yapılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi ile de pankreasın durumu incelenebilmekte ve organ ile ilgili fikir edinilebilmektedir. Farklı kanser türlerinde de olduğu benzeri bu organın kanserinin tanısının koyulması anında değişik bir teknik şekilde PET taraması yapılır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir