Sağlık Yazıları

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ayakkabılarımız nasıl olursa ayak sağlığımızı korumuş oluruz? Bu konuda dikkatli misiniz? Bebeklikten bu yana, hayatın her alanında insanoğlunun vazgeçilmezi, pek çoğumuzun tutku ile bağlanıp çift çift satın aldığı ayakkabılar sağlığımız açısından kadar güvenli? Sağlıklı ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? dipnotlara hep birlikte göz atalım…

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eğer ayakkabınız siz daha küçükken, ortopedik olarak giydirilmeye başlanmışsa, ilerleyen yıllarda ayak kemik yapınız deforme olmayı geciktirecek demektir. Bu yüzden çocuklarımıza ayakkabı alırken asla paradan kaçınmadan, sağlıklı olan ve güvendiğiniz markaları almaktan kaçınmayın. Yıllar sonra çalışan, gün boyu ayakta duracak olan çocuklarımızın ayak sağlığının temelini atan ebeveynleri olan bizleriz…

Ayaklarda en çok şikayet edilen şey ise tarak kemiklerinin yıllar içinde gerek giyilen sağlıksız ayakkabılar, gerekse genetik olarak geçen kemik yapı dokusuyla oluşan kemik fırlamalarıdır. Ayağınıza, tam da tarak kemiğinize baskı yapan ayakkabılar inanılmaz işkencedir. Bu tarz sorununuz varsa, mutlaka yumuşak deri tercihiniz olmalıdır. Dolgu topuklu ayakkabılar bu anlamda çok rahattırlar. Özellikle 2012 ve 2013 de revaçta olan plartform ayakkabılar ne kadar yüksek olursa olsunlar ayağınız rahat edecektir.

Ucu sivri gelen modeller özel zamanlar dışında günlük yaşamımızda fazla tercih edilmemelidir. Hele hele çok yüksek bir topuk taban kısmı dümdüz olan bir görünüme sahipse, canınızın yanması işten bile değildir.

Sadece rengi ve modeli hoşumuza gitti diye alacağımız her şey gibi ayakkabıda bize işkence aleti olmaktan öteye geçemeyecektir. Sayısız ayakkabı mağazası ve marka var. İnternet satışlarında izlediğimiz kadarı ile ayakkabı satışları da asla küçümsenemez. Yine de en sağlıklı olacak olan, birebir deneyerek seçip alacağımız ayakkabıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir