Diyet

Sporcunun İdeal Beslenme Düzeni

Bir sporcunun ideal beslenme düzeni nedir? En iyi verim için sporcular nasıl beslenmelidir?

Spor ve Beslenme Düzenleri

Sporcular dengeli beslenmek zorundadır ve en iyi verimi alabilmek için daima enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bir sporcunun kendini iyi hissetmesi ve formda olması alacağı verim açısından çok önemlidir. Tabi ki bu da iyi bir beslenme ve antrenmanla mümkündür.

Sporcuların sıvı gereksinimleri oldukça fazladır.
Kaybedilen sıvı hiç zaman kaybetmeden geri karşılanmalıdır. Sporcuların çeşitli besin öğelerine ihtiyaçları vardır. Örneğin vücut için gerekli olan enerjinin %60’ı karbonhidratlardan karşılanır. Karbonhidratlar aynı zamanda kasların da temel yakıtıdır. Her öğünde mutlaka karbonhidrat alınmalıdır.

Kaslar, çalışabilmek için aynı zamanda yağlara da ihtiyaç duyarlar.
Vücut dokularının yapım ve işleyişi için proteinlere ihtiyaç vardır. Proteinler aynı zamanda enerji de sağlarlar. Ancak fazla protein alımı sporcular için oldukça zararlıdır. Çünkü bu tür durumlarda kaslarda aşırı yoğunlaşma gerçekleşir ve sporcu, gereğinden fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Herkes gibi sporcular da vitamin ve mineralleri almak zorundadır. Sporcularda çok fazla sıvı kaybı olduğundan sıvıya fazlaca ihtiyaç duyarlar. Sporcuların suya olan ihtiyacı enerji oluşumu, serinleme, diğer besin öğelerinin taşınması gibi eylemlerin sonucudur.

Sporcular diyetle sporu aynı anda yürütebilir.
Ancak uygulayacakları diyet normal bir insanın diyetinden farklı olacaktır. Fast-food tarzı hazır yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalı, tamamen doğal besinlerden yararlanmalıdırlar. Aksi halde alacakları verim beslenme düzenlerine bağlı olarak değişme gösterecektir. Sonuç olarak ideal bir beden her zaman sağlıklı beslenme ile mümkündür; beden gücünü ortaya çıkarmak isteyen bir sporcu da daima dengeli beslenmek zorundadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir