Anne & Bebek

Zinde Kalmak İçin Beslenme Önerileri

Zinde kalmak için beslenme önerileri

Gün içerisinde yaşanan yorgunluklardan dolayı bitkin ve halsiz kalınmaktadır. Bu durum da birçok faaliyete engel olmaktadır. Gün içerisinde kısa dinlenmeler bu durumu önler ancak zinde kalmak için tek yol sadece dinlenmek değildir…

Zinde kalmanın başlıca çaresi düzenli beslenmektir.

Öğün atlamamak oldukça önemlidir. Her gün bütün öğünler saati saati bir düzen içerisinde yapılmalıdır. Bol bol su içmek, vücudun direncini artırmakta dıştan gelen zararlara karşı kalkan görevi görmektedir.

Enerji veren besinler almak, zinde kalmanın diğer yollarından.

Bu besinler genelde ara öğünlerde tercih edilebilir. Kuruyemişler enerji açısından oldukça zengin besinlerdir. Ceviz, badem, fındık, kuru kayısı, kuru üzüm gibi enerji açısından zengin besinler zinde tutmaktadır.

Aşırı alkol, sigara, kafein alımı zinde kalmanın baş düşmanlarından biridir.

Vücut mekanizmalarını yavaşlatmakta ve halsiz bırakmaktadırlar. Aşırı kafein alımı enerji verse de aşırı yorgunluktan sonra birden çöküşe neden olmaktadır. Bunun yerine enerji veren bitki çayları tercih edilmelidir.

Stres de zinde kalmanın engellerinden biridir. Aşırı stres, uyku haline ve bitkinliğe neden olmaktadır. Stresten uzak durmak için yararlı hobiler seçilmektedir.

Zinde kalmak için uyku düzeninize dikkat edin.

Düzenli uyku ise zinde kalmanın diğer yollarından biridir. Uykuda insan vücudu kendini dengeler ve düzene sokar. Uyku her açıdan bir terapi görevi görmektedir. Düzenli bir uyku yaşamı her şeye etki etmektedir. Bu yüzden en önem verilmesi gereken hususlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir